Rostliny pro kvalitní spánek

Většina z nás má květiny doma proto, že zútulňují domov a dodávají nám kyslík. Věděli jste ale, že některé z nich vám i vylepší spánek? Představíme vám ty nejlepší.

Zelená do každé ložnice

Víc kyslíku v domácnosti? To se hodí! Rostliny ale mají i další skvělé účinky. Jejich zelená barva příznivě působí na lidskou psychiku. Pokojové rostliny v nás proto vyvolávají příjemné pocity a zpříjemňují třeba ranní výhled z postele. Některé z nich dokáží vyčistit vzduch a zbavit prostředí škodlivých látek. Umí vzduch i zvlhčit a působí preventivně před nachlazením a alergiemi. Květiny s chloupky na listech navíc přitahují prach, který se díky nim neusazuje na ložním prádle a matracích.

TOP rostliny pro vaši ložnici

Znáte ty nejznámější květiny, které se hodí do ložnice? Patří mezi ně třeba tchynin jazyk, aloe vera nebo levandule.  Nejste jejich fanoušky? Představíme vám další rostliny, které v ložnici udělají stejně dobrou službu.

Eukalyptus

Listy eukalyptu uvolňují antibakteriálně působící silice, což ocení zejména lidé s astmatem nebo zánětem horních cest dýchacích.

Lopatkovec

Lopatkovec je nenáročná rostlinka, která nepotřebuje příliš světla ani péče. Zvyšuje vlhkost vzduchu a odstraňuje toxiny. Jeho květy voní jen velmi jemně, a tak se s ním nemusíte bát žádných bolehlavů.

Břečťan

Trpíte alergií, máte astma nebo se vám v noci špatně dýchá? Břečťan dokáže během 12 hodin odstranit až 94 % vzdušných nečistot. Zkuste mu dát šanci i v interiéru.

Zelenec

Koberce a nábytek bohužel často obsahují formaldehyd. Zelenec od něj vzduch v ložnici dokáže výborně vyčistit. Určitě oceníte i to, že vyžaduje minimální péči. Oživte s ním třeba poličky v ložnici.

Šplhavice zlatá

Tato nenáročná a nenápadná květina umí čistit vzduch tak dobře, že vás ochrání třeba i před škodlivinami jako xylen, benzen nebo formaldehyd.

Kterým rostlinám se vyvarovat?

Zatímco některé rostliny vám spánek vylepší, existují i takové, které by vám společníka v ložnici dělat rozhodně neměly. Na co si dát pozor?

Podle pověry do ložnice nepatří rostliny pichlavé nebo s ostrými listy – vyvolávají prý neklidnou energii a snižují sexuální touhu. Usychající rostliny bez života nebo i sušené květy zase můžou zavinit únavu nebo přivolat zlé sny.

Do ložnice nepatří ani rostliny s plísní, které můžou ohrozit vaše zdraví. A také květiny aromatické a kvetoucí. Jejich omamná vůně může způsobit bolest hlavy a velké množství pylu probouzí alergie a vábí okolní hmyz.

Červenec 8th, 2019 redaktor: