Nezapomínejte na svou pleť v zimních měsících!

Během letních měsíců se na nás ze všech stran valí články o důležitosti péče o vlastní pleť především kvůli ostrému slunečnímu záření. V zimě chodíme z větší části zahaleni, je tedy vhodné tyto měsíce využít k regeneraci a přípravě na opětovné letní slunění. Jak se o svou pleť starat a co aktuálně frčí z pohledu estetické dermatologie, na to jsme se zeptali panní MUDr. Petry Samkové z kliniky GynCentrum.

Je pravdou, že naše pleť zažívá největší nápor v létě, kdy je nadměrně vystavována ostrému slunci. Většina žen v tomto období zcela automaticky sáhne po hydratačních krémech a pleť pravidelně čistí. Během zimních měsíců často dochází k jejímu zanedbávání. V zimě pleť trpí v důsledku rychlého a častého střídání teplot, studenému větru, ale i občasnému ostrému sluníčku. Pokožka je proto vysušená, náchylná k praskání a tvorbě šupin. U některých žen se zase setkáváme se zarudnutím tváří a nosu. Díky domácímu vytápění a horkým koupelím dochází k dehydrataci, jejímž důsledkem může být ztráta elastičnosti a posléze rychlejší stárnutí pleti, zvýšená tvorba vrásky a popraskané žilky. Mnohačetné vrstvy oblečení způsobují neprodyšnost, v důsledku čehož pokožka hrubne a ztrácí na svěžesti.

Hydratace pleti je základ

Nejrozšířenější chybou je nedostatečná hydratace ať už vnější tak i vnitřní. „Ženy sice používají krémy. Ty ale většinou neobsahují dostatečné množství tukových látek (ceramidy, cholesterol, rostlinné oleje), které jsou pro hydrataci zcela klíčové. Je tedy lepší sáhnout po hutnějších a tučnějších krémech“, dporučinla paní Mudr. Samková. Vzhledem ke zvýšenému smogu v ovzduší je důležité sledovat také množství antioxidantů v produktu. „Mazat bychom se měli minimálně dvakrát denně. Zcela klíčový je také podklad pod make-up a pravidelné nanášení pleťové masky“, dodala. Pokud jedeme na hory nebo předpověď hlásí slunečné počasí, je nutné použít ochranný faktor. „Zimní pokožka“ odvyklá na sluníčko trpí zvýšenou citlivostí a snadněji dojde k jejímu popálení. Zapomínat bychom neměli také na pitný režim. „V zimě v důsledku nižších teplot nedochází tak často k přehřívání organismu, tudíž netrpíme žízní a tak pijeme méně“, radí paní doktorka.

Nezapomínejte na rty a ruce

Rty a ruce jsou další kritickou oblastí. Používání rtěnky nebo lesku je v mrazech naprosto nedostačující. Kůže na rtech je totiž velmi tenká a navíc neobsahuje mazové žlázy, a tak si se zimou sama neporadí.

„Popraskaným rtům zabráníte ochranným balzámem nebo vazelínou, který je nutné nanášet několikrát denně“, říka paní Mudr. Samková. Nutná je také správná péče o ruce. Základem jsou teplé rukavice, pokaždé když vyjdete na mráz. “ Vysušeným prstům a polámaným nehtům zabráníte pravidelným používáním výživných krémů s ureou nebo bambuckým máslem“, doporučuje paní doktorka. Hydrataci a vláčnou a pružnou pokožku můžete ještě podpořit peelingem a olejíčkem, které budete nanášet jednou za týden či dva.

Využijte zimu k radikální změně

Trápí vás vzniklé strie, poúrazové a pooperační jizvy či pozůstatky akné na pleti nebo už na sobě pozorujete známky stárnutí ve formě vrásek? Pokud uvažujete o radikálnější změně – estetickém zákroku je momentálně ta nejvhodnější doba. Po takových úpravách je totiž nutné se nějakou dobu neukazovat na sluníčku, což se vám v zimě bude plnit snadněji než v létě. Aktuálně nejnovější dermatologický trend je FRSF – frakční resurfasing, při kterém dochází k výraznému a viditelnému omlazení pleti v oblasti obličeje, krku, dekoltu a hřbetů rukou. Díky zákroku dojde k novotvorbě kolagenu a odpaření narušených vrchních vrstev pokožky. Efekt je extrémně viditelný po regeneraci a jeho životnost je 3-5 let.

„První dva dny jsem teda moc krásná nebyla, ale když se vše vyléčilo, bylo to jako zázrak. Sranda byla, že kolegové kolem mě v práci chodili, pořád pokukovali, až se jeden odvážil zeptat: Ty nějak záříš a strašně ti to sluší, pořád si říkáme, co je s tebou nového? Tak s pravdou ven! A já jen: To bude tím, že jsem asi zamilovaná,“ pochlubila se pacientka paní Kateřina H, které zákrok podstoupila u MUDr. Petry Samkové.

Únor 12th, 2018 redaktor: