Zrak a zimní sporty

Patříte mezi vášnivé lyžařky či snowboardistky a nosíte dioptrické brýle? Pak budete jistě s námi souhlasit, že právě brýle vám ten pravý požitek z lyžování docela výrazně snižují. Optimálním řešení nejsou vždy ani kontaktní čočky. Jenže pokud se pohybujete na sjezdovce, je velice důležité, abyste dobře viděla a měla přehled o tom, co se kolem vás děje a případně mohla adekvátně zareagovat. A jak tedy provozovat sport, když nosíte brýle?

Jak jsou na tom osoby, co musí nosit brýle?

Ze statistik vyplývá, že zhruba každý třetí člověk má nějakou oční vadu. To tedy znamená, že všichni tito nosí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. To až tak v běžném životě nevadí a ani neobtěžuje. Co však při sportu? A ještě k tomu v zimě? Pro takové sportovce jsou oční vady docela velkým problémem. Britské průzkumy uvádějí, a tyto průzkumy odpovídají i situaci v ČR, že 64 % uživatelů, kteří musí nosit brýle nebo kontaktní čočky přiznávají, že mají problémy při sportu. 27 % z nich pak tvrdí, že kdyby nemuseli nosit brýle, určitě by zkusili i jiné sporty, které jsou jim však momentálně nejsou dostupné. Dalším je zjištění, že jeden z šesti dotazovaných dokonce kvůli brýlím vůbec nesportuje. A není se ani čemu divit, vzhledem k potížím, se kterými se musí tito lidé kvůli oční vadám a zhoršenému vidění potýkat. A pokud patříte mezi ně, určitě i vy pociťujete, že máte problém odhadnout vzdálenost a nebo máte problém s prostorovou koordinací. Zvláště při lyžování a snowboardingu je to nepříjemné a tyto problémy mohou být i příčinou pádů nebo úrazů.

Brýle nejsou ke sportu úplně pohodlné

Jak už bylo řečeno, na druhou stranu vám na svahu mohou brýle způsobovat problémy, i když jsou dnes k dostání brýle, které jsou speciálně doporučované na sport. Jenže, co když spadnete? Pak hrozí riziko třeba vážného poranění oka. A i když přece jen budete šikovná a pádům se vyhnete, zase musíte řešit, že se vám brýle zamlžují, když třeba přejdete ze svahu do restaurace na oběd apod.  Tak navíc musíte dostat ony dioptrické brýle pro lyžařské, což taky není zcela pohodlné.

Jsou kontaktní čočky lepší?

Naproti tomu jsou kontaktní čočky řešením, které je více komfortnější. Ráno si je dáte do očí, večer z očí a přes den neřešíte problémy. Jenže je tomu tak opravdu? Ráno se musí aplikovat čisté. To znamená, že ještě před odjezdem si musíte sbalit desinfekční roztoky a ideálně, pokud si vezmete ještě jeden pár čoček navíc pro případ, kdy by se vám nasazené čočky poškodily nebo třeba vypadly. Když kontaktní čočky nosíte v mrazu a ještě k tomu ve větru či za sněžení, mohou vám oko nepříjemně dráždit. Tomu se často diví kterýkoli sportovec, který již tuto situaci zažil a je překvapený z toho, že jej čočky za normálního nošení přeci vůbec nedráždí. To však lze jednoduše vysvětlit. Při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a víc osychá, a proto ji kontaktní čočky více dráždí, protože dále brání v příjmu kyslíku. Jestliže budete lyžovat ve výškách nad 3000 m n.m., pak se nesnášenlivost dále zvyšuje, protože kyslík ve vzduchu ubývá se zvyšující se nadmořskou výškou. A co s čočkami večer? Často budete mít oči podrážděné a budete si muset čočky sundat, aby se vám oči zklidnily. No a když budete chtít jít do baru, tak bude vydýcháno a nakouřeno.

Mezi nejčastější vady zraku, které jsou při zimních sportech nebezpečné patří tyto:

Krátkozrakost

Pokud trpíte krátkozrakostí, špatně rozeznáváte vzdálené předměty, vnímáte citlivě oslnění a sebemenší nekorigovaná zraková vada je při zimních sportech riziková. Při krátkozrakosti dochází k tomu, máte problém zaostřit. Krátkozrakost (neboli myopie) se koriguje „mínusovými“ čočkami. Ty posunou obraz dozadu na sítnici a ten se pak stává ostrým. Standardně se tato oční vada řeší nošením brýlí nebo kontaktních čoček.

krátkozrakost

Astigmatismus

Jestliže je vaší oční vadou astigmatismus, tak se tato vada projevuje zkresleným nebo zamlženým obrazem na libovolnou vzdálenost. Často bývá astigmatismus  vrozený. Může se objevit u dětí i dospělých. Ve většině případů, až u 70 % lidí, bývá kombinovaný s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Astigmatismus způsobuje zhoršené vidění, hůře vnímáte kontrasty. Máte pocit, že nemůžete zaostřit, bod vidíte jako čáru nebo různě deformovanou křivku. Velice často se stává, že člověk trpící astigmatismem zaměňuje znaky O za 8, M za H či N, P za F apod.

astigmatismus

Jaké je tedy nejlepší řešení?

Řešením se může stát operace očí. Operace vás zbaví vaší oční vady během chvilky. Už žádné brýle, čočky a roztoky. Ty můžete s klidem nechat doma a maximálně si užívat lyžování nebo snowboardingu, aniž byste měla obavy, že někoho nebo něco přehlédnete a způsobíte tak nedej bože zranění sobě i někomu jinému.

Lékařka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Jana Mikšovská k tomu dodává: „Obtíže při sportu jsou právě jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a spolehlivé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění.“

Možnosti moderní medicíny

Moderní způsob léčby dioptrií femtosekundovým a excimerovým laserem je vhodný pro mlada sportovce.  Jedná se o zákrok NeoLASIK HD a je zárukou nejvyšší kvality zraku. „Podkladem pro práci laseru je digitální mapa oka zkonstruovaná na základě měření oka speciálním přístrojem, který měří optickou soustavu oka v několika stech bodech. Dokáže zachytit a popsat i drobné, ale zrakově velmi významné nepravidelnosti optického systému oka, které v průběhu zákroku pak laser také ošetřuje,“ vysvětluje lékařka.

Vhodnou metodou pro sportovce středního a staršího věku je metoda PRELEX. Díky této metodě budete moci lyžovat a snowboardovat bez brýlí. Jedná se o metodu nelaserovou. Využívá se u osob nad 45 let věku, v případě, že chtějí zlepšit vidění do dálky i na blízko, s tím, že už nebudou muset nosit brýle nebo čočky. PRELEX je také vhodný pro ty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým zákalem. Při tomto zákroku se do oka natrvalo implantuje multifokální nitrooční čočka. Tato čočka nahrazuje původní lidskou čočku. Mezi největší výhody této metody patří možnost odstranit jakýkoli počet dioptrií. Rovněž jej lze charakterizovat jako preventivní léčebný zákrok, protože pacientům po operaci pak nehrozí vznik šedého zákalu, i když toto onemocnění mají v rodině.

Další výhody

Výše zmíněné metody mají pro sportovce i další výhody. Jednak je výkon nebolestivý a rekonvalescence probíhá velmi rychle. Ke sportovním aktivitám se můžete vrátit po krátké přestávce. A ještě jedna informace sportovní nadšence určitě potěší. V tomto roce připravily Oční kliniky NeoVize a DuoVize zajímavé slevy. Tak pro vás mohou být moderní metody odstranění dioptrických vad ještě přístupnější.

Článek vytvořen ve spolupráci s www.duovize.cz.

Únor 26th, 2013 redaktor: