Rostliny zasazené do truhlíků vždy představují malou zahrádku, kterou si lze přiblížit na dosah. Ať už nádoby umístíte na balkón, okenní parapet či jinak, při pohledu z okna vždy vykouzlí úsměv na tváři a díky nim vaše bydlení ještě více rozkvete. Jaké truhlíky vybrat a co do nich zasadit, aby vám vydržely až do podzimu? Připravte se na novou sezónu, my vám poradíme, co budete potřebovat.
Základem této nádherné zahradní dekorace je správná nádoba, substrát, zálivka, hnojení a samozřejmě volba letniček. Připravte si vše potřebné a můžete se pustit do zkrášlování vašich venkovních prostor, jež se vám již zanedlouho odmění vodopádem barevných květů.
Pořídit na letničky vhodné nádoby je podstatou úspěšného pěstování. Dobrou volbou jsou samozavlažovací truhlíky nebo velké venkovní plastové květináče. V případě truhlíků disponující zavlažovacím systémem, ať už pomocí knotů, či vnitřním prostorem pro odtok vody, je výhodou regulace zálivky. U těchto typů nehrozí přemokření substrátu a uhnívání kořínků, což je u letniček velmi důležité. Přece jen většina odrůd vhodných na léto nesnese příliš vlhkost.
Důležitá je velikost nádob, čím větší truhlíky a květináče rostlinám dopřejete, tím lépe se jim bude dařit.
Design je další aspekt, na který byste se měli zaměřit. Barvu truhlíků slaďte s barvou domu i okolního prostoru. Trendové jsou odstíny antracit, bílý, černý a naturální tóny hnědé, šedé a béžové.
Další krok, který je potřeba podniknout, je nákup substrátu. Zde se vyplatí zainvestovat a pořídit zeminu včetně hnojiva. Na trhu takové hlíny seženete. Jsou speciálně určené na výsadbu letniček a obsahují hnojiva na přibližně 6 týdnů, zároveň jsou obohacené o potřebné živiny, díky kterým budou rostliny prospívat.
Po uplynutí 6 týdnů začněte s přihnojováním. Jednoduchá aplikace je s hnojivy, jež se přidávají do zálivky. Obvykle stačí jeden vršek do litru vody. Vždy se řiďte dávkováním doporučeným v příbalovém letáku. Skvělou volbou jsou i tyčinky, které se jen vloží do substrátu.
Většina květin vhodných k pěstování během léta vyžaduje přímé sluneční paprsky. Oblíbené jsou surfínie, petúnie, gazánie, vitálky, afrikány a pelargonie (muškáty), ať už vzpřímené nebo převislé odrůdy. Ve stínu se dobře daří netýkavkám, begóniích, molici nebo popenci.
Zkombinovat můžete převislé i vzpřímené rostliny, docílíte tak velice zajímavého efektu. Zvláště pak, pokud je budete sadit do větších, objemnějších květináčů. V barevnosti se nekladou meze, vytvořte si takovou barevnou podívanou, jakou si jen budete přát. Je to přece jen taková letní dekorace, která si žádá výrazné a zářivé odstíny a kombinace.
Při výsadbě rostlin je potřeba dodržovat určitá pravidla. Pokud chcete jejich kombinaci, vzpřímené druhy dávejte dozadu (směrem do místnosti), převislé dopředu, aby se mohly bez problémů spustit dolů. Jejich počet závisí na šířce nádoby, myslete však na to, že se postupně rozrostou a prostor zaplní. Proto raději volte méně rostlin, ať mají pro růst dostatek místa. Do květináče nebo truhlíku je zasaďte tak hluboko, jako rostly v pěstební nádobě.
Po výsadbě zalévejte rostliny opatrně. Nejsou ještě zakořeněné, takže potřebují vody tak akorát, zároveň si pohlídejte, aby nebyl substrát suchý. Pakliže máte možnost, dejte je alespoň na týden na chráněnější místo, zejména pokud hlásí deště a vítr. Postupně můžete začít s přihnojováním. Ze začátku hnojivem „start“. Až rostliny povyrostou, tak variantami s označením „plod a květ“. K pravidelným činnostem patří také odštipování uschlých květů, nejen z estetického hlediska, ale také k posílení dalšího květenství.
Zdroj ilustračních fotografií: harasim.info