Správná životospráva, tedy pravidelná a vyvážená strava, aktivní a pozitivní přístup k životu, rovnováha mezi prací a odpočinkem, fyzická i duševní pohoda, to vše má vliv na naše zdraví. Ještě však existuje jedna důležitá oblast našeho života podílející se na našem zdravém a šťastném bytí. Je tím prostor kolem nás. Způsobů, jak si obydlí vybavit tak, abychom se v něm cítili příjemně, je celá řada. Inspirací však může být původní čínské umění Feng Shui, které bývá vodítkem ke zdravému, kvalitnímu a harmonickému životu.
Feng Šuej je umění staré více než 3000 let a opírá se o principy vzájemného působení energii kolujících mezi okolím, nemovitostmi a lidmi. Poloha a orientace domu, včetně rozmístění předmětů v místnostech má bezprostřední vliv na naše pocity a postoje. Toto čínské učení nám pomáhá k tomu, aby náš život plynul nerušeně a bez problémů. V praxi jde v případě bydlení o kombinaci barev, materiálů, tvarů a dispozic prostředí tak, aby se domov stal opravdovým zázemím pro klid, uvolnění, obnovu sil, harmonii a štěstí.
Toto čínské učení znamená v překladu „vítr a voda“. Vítr energii rozptyluje, kdežto voda ji naopak udržuje. Nerovnováha mezi těmito dvěma živly se vždycky projeví. Máme-li například v přírodě rozvodněnou řeku nebo vichřici, mají destrukční účinky. Opakem je stagnující energie, kdy se v přírodě voda a vzduch nepohybují. V interiéru to mohou být některá tmavá místa, jako kouty apod. Proto je potřeba v bydlení vyrovnat obě síly v dynamice kontrastu – světla a stínu, výhledu a opory, tvrdého a měkkého, tmavého a světlého, otevření i uzavření, a to vše i uvnitř.
Jak už bylo zmíněno, nejen vnitřní prostředí, ale i to vnější musí být v souladu s principy Feng Shui. Co to znamená? Pozemek by měl být ideálně obdélník nebo čtverec, respektive pravidelný tvar. Plusem je, když se rozšiřuje směrem od vstupu, je z něj výhled do přírody nebo je v mírném spádu ke slunečním směrům (JV, J a JZ). Výhodou je také přístupová cesta k domu, která se mírně vlní a vytváří meandry, jež jsou příznivým tokem krajiny. Za negativní vlivy okolí jsou považovány rušivé elementy, jako jsou hlučná silnice, blízkost továrny či přítomnost vedení vysokého napětí, vysílače, stojatá tlející voda, větrné návrší a tak dále. Tyto vlivy, ač si to možná ani neuvědomujeme, vnímáme a narušují náš prostor pro odpočinek a harmonii.
Chcete-li se pokusit vytvořit šťastné a zdravé bydlení, máme pro vás pár zajímavých tipů, jak zvelebit místnosti nebo prostor ve vašem bytě.
První dojem o obydlí vytváří vstupní prostory. Před i vně by měly být prostorné, důstojné a čisté. Vstupní dveře vybírejte větší a umístěte k nim dva kameny nebo dva květináče symbolizující hlídače prostoru. Dveře musí být čistě a funkční, jakékoliv defekty odstraňte. Do předsíně dejte hezký stolek s živou květinou a zrcadlo by nemělo být naproti vstupním dveřím. Odráží totiž vstupující energii pryč z domu. Boty a klíče uschovejte a nevystavujte.
Kuchyně je životně důležitým prostorem, neboť její energie představuje pro obyvatele výživu a také harmonii ve vztazích. Je zde zastoupen oheň v podobě sporáku a voda zhmotnělá do dřezu. Tyto dva elementy nedoporučujeme mít naproti sobě, protože by to stavělo elementy vodu a oheň do opozice. Pokud je máte vedle sebe, dejte mezi ně prvek dřeva. Sporák umístěte tak, ať je kuchař součástí dění a má výhled do prostoru. Jídelní stůl vybírejte ideálně kulatý nebo oválný. Celkový povrch kuchyně ovlivňuje, jak hladce bude proudit energie qi (čchi). V tomto pomohou přírodní materiály. Lesklé a tvrdé materiály tok energie zrychlují, oproti tomu měkčí varianty stojí za pocitem útulnosti.
Tato místnost odráží sociální postoj obyvatel a má sloužit všem členům domácnosti. Méně nábytku je více. Uklidňujícím prvkem jsou vlny či tahy štětcem, podněcující vzory jsou kruhy, pásy a opakované motivy. V této místnosti by se měly objevit nějaké přírodní materiály, např. závěsy či polštářky z přírodních tkanin.
Do klidné části domu orientujte ložnici a na co „nejklidnější“ místo postel, ideálně dřevěnou. Nikoliv přímo naproti dveřím nebo pod okno či do trajektorie jejich spojnice. Nenoste si sem elektrické zařízení typu mobilní telefon, zapomeňte na televizi. Vyzařují totiž elektrické a elektromagnetické pole, která způsobují narušení snové fáze spánku, což ovlivňuje rovněž paměť. Máte-li v ložnici zrcadlo, nemělo by být naproti postele. Klidný spánek podněcují neutrální barvy.
Prioritou jsou přírodní a měkké materiály – dřevo, tkaniny, živé květiny a dobré světlo. Byt zbytečně nezavalujte věcmi, které nepoužíváte, neboť v nich energie stagnuje. Uklízejte častěji a dbejte na čistotu. Udržujte čisté rohy a dobře je osvětlete, energie tam nezatuchne a nebude stagnovat. Otevírejte všechna okna a vpusťte dovnitř čerstvý vzduch a vánek. Pozvete tím dovnitř i léčivou a osvěžující čchi.