Jistě se shodneme na tom, že nejtrendovější pokojovou rostlinou je orchidej Phalaenopsis. Snad každá žena chce mít doma alespoň jednu a mnohdy právě tuto orchidej darujeme ženě jako dárek, protože si můžeme být jisté, že jí tím uděláme velkou radost. A zároveň možná i právě vám někdo orchidej daroval a sama jste si ji ani nekoupila. Jestliže ještě tuto pokojovku doma nemáte, rozhodně nevíte, o co přicházíte, protože orchidej dokáže jedinečným způsobem rozzářit interiér. Svými honosnými květy vám poskytnou tu nejkrásnější živou dekoraci do bytu.
Možná se ptáte, zda se bude orchideji dařit v jakémkoli prostředí. Obvykle dostáváme nebo kupujeme orchidej rodu Phalaenopsis (čteme falenopsis), což je hybrid, který je vhodný k dlouhodobému pěstování ve všech moderních bytech. Ideální teplota pro pěstování orchideje Phalaenopsis by se měla pohybovat od 18 do 27 °C. Pokud bude v místností ještě větší horko, růst rostliny se může zpomalit. Naopak jestliže jsou noční teploty na podzim nižší, rostlina může založit květní klas. Phalaenopsis není rostlina, která by byla na pěstování náročná, proto nemusíte mít s jejím pořízením obavy, že vám ihned uhyne. Samozřejmě vyžaduje určitou péči.
Zda se bude vaši orchideji dařit či nikoli závisí částečně na tom, kam ji umístíte. Zpravidla ji postavíme podle orientace místnosti. Jestliže máte okna na sever, pak ji dejte přímo na okenní parapet. V případě jižně či západně orientovaných oken, by orchidej neměla být na přímém slunci, neboť by mohly sluneční paprsky rostlinu spálit. Ideální je umístění v pokojích, kde jsou okna orientována na východ. Ranní sluníčko totiž orchidejím prospívá.
Zálivka se oproti jiným pokojovým rostlinám celkem liší. Nezaléváme je jako klasické pokojovky. Ideální je ponořit celý květináč jednou týdně do nádoby s odstátou vodou. Tam nechte orchidej nasát vodu několik hodin a posléze nechejte okapat a dejte zpět na okno. V květináči by nikdy neměla stát voda. Orchideji by totiž mohly začít uhnívat kořeny. Sem tam můžete rostlinu orosit na listy. I v tomto případě nejlépe odstátou nebo dešťovou vodou.
V době aktivního růstu, zpravidla od jara do podzimu, můžete orchidej přihnojit speciálním hnojivem určeným na orchideje. Hnojivo můžete přidat do zálivky nebo i do rosení na listy. Květenství orchidejí kvete velice dlouho, obvykle 3 měsíce nebo i půl roku. Phalaenopsis může vykvést 2 krát do roka, takže se dá říci, že i během celého roku se můžete těšit z její krásy. Po odkvětu, až stonek zcela uschne, je potřeba jej zastřihnout až u báze. Poté rostlina může opět založit nový stvol s květenstvím.
Květenství orchidejí se pyšní pestrou škálou různých barev. Mohou být od čisté bílé, až po téměř černou. Květy dále zdobí různé žíhání, proužky či skvrny. Vzhledem k tomu, že květy jsou opravdu nádherné a výrazné, jsou orchideje jednoznačně nejkrásnější živou dekorací do bytu. Přesvědčete se sami o kráse z přiložených fotografií. Možná najdete inspiraci na další orchidej Phalaenopsis, která vám ve vaší sbírce chybí.
Orchideje Phalaenopsis nabízí i jiné barevné škály, než , které uvádíme na fotografiích. Jistě najdete takovou barvu, která vás okouzlí a vytvoří z vašeho bytu atraktivní dekoraci.