Znáte etiketu stolování? Věříme, že ano. Pojďme si jen pro jistotu připomenout pár základních pravidel, díky kterým se vyvarujete případného faux pas.
Prvním základním pravidlem, které se týká stolování, je postupné usazování ke stolu. Podle etikety by neměl žádný muž sedět, pokud žena ještě stojí. Muži by si tak měli sedat jako poslední a v případě, že některá z dam dorazí později, vstát a nechat ji usednout. Naopak to neplatí, takže ženy mohou klidně stolovat po celou dobu, i když se někdo z mužského osazenstva odporoučí nebo přijde až na druhý chod.
Poté, co se usadíte, prozkoumejte prostírání. Pokud jste v luxusnější restauraci, měl by se na stole nacházet ubrousek. Rozložte si ho na klín nejpozději při servírování prvního chodu. Ubrousek rozhodně nepatří na krk, pokud jste si neobjednali humra nebo vám nejsou dva roky, ale utírat se do něho v průběhu jídla klidně můžete. Vždy ho vraťte zpět na klín a před odchodem z restaurace ho odložte na stůl nalevo od sebe.
Při jídle by se nikdo neměl opírat o lokty, podpírání hlavy v hospodském stylu snad ani nemusíme zmiňovat. Ruce by správně měly spočívat podél těla a opírat se maximálně v polovině předloktí o hranu stolu.
Jídelní příbor odebírejte postupně z vnější strany, jejich umístění odpovídá pořadí jednotlivých chodů. Při konzumaci polévky nezapomeňte na tři základní pravidla – talíř nenakláníme, nefoukáme na lžíci a nesrkáme. Kuchař restaurace ve Zlíně také upozorňuje, že musíme vždy brát v úvahu kulturní kontext, protože pravidla stolování se v jednotlivých státech mohou lišit. Kupříkladu ve Francii se sluší na závěr vytřít talíř kouskem chleba, abyste tak ocenili kuchařovu zručnost.
V jídelních přestávkách pak nezapomeňte příbor překřížit. Pokud složíte vidličku a nůž rovnoběžně k sobě, je to znamení, že jste dojedli, a číšník se vám patrně bude snažit talíř vzít. Tak ať se s ním zbytečně nepřetahujete.