Volně dýchat se dá i v zimě

V zimním období nás trápí nejrůznější viry. Viry se uchycují na sliznici nosu a nosohltanu, kde se rozmnožují. Těchto virů existuje asi 200 různých druhů a vyvolávají nachlazení, jako je kýchání, kašel, bolest v krku, rýma či teplota. Jestliže je vaše imunitní odpověď organismu nedostatečná či neúspěšná léčba, mohou vzniknout i závažnější komplikace. Těmi může být zánět dutin nebo průdušek. Pak vás trápí bolest a tlak v obličeji, bolest hlavy a na hrudi, máte hluboký kašel a vykašláváte hlen, což není vůbec příjemné. Při nachlazení se vždy vyhýbejte prostorům, které jsou zakouřené, pijte hodně tekutin, nekuřte a omezte tělesný pohyb, který by vám ubíral energii. Ideálně zvýšíte příjem vitamínů, zejména vitamínu C.

Co takhle fytoterapie?

Jestliže jste nachlazená, nemusíte se vždy léčit léky, které vám předepíše lékař nebo jsou volně prodejné v lékárnách. Můžete totiž zkusit alternativní cestu, tzv. fytoterapii, při které se používají rostlinná léčiva, např. v podobě kapslí, prášků, bylinných čajů apod. Proto si představme, které rostliny jsou vhodné při léčbě nachlazení.

Eukalypt

Eukalyptu se říká také blahovičník a jedná se o velký strom, který má svůj původ v Austrálii. Listy eukalyptu se živí např. koala. Tyto listy jsou vonné a obsahují éterický olej. Tento olej zkapalňuje hlen, který je v dýchacích cestách a tím usnadňuje jeho vykašlávání. Eukalypt má rovněž významné protibakteriální a protivirové účinky. V případě, že trpíte akutním nebo chronickým zánětem průdušek, tak snižuje jejich podráždění. Eukalypt je vhodný užívat na akutní a chronickou bronchitidu, kašel a rýmu.

Echinacea

Tato rostlina, zvaná také třapatka, pochází ze Severní Ameriky. K léčbě se využívá kořen. Disponuje látkami, které podporují přirozenou odolnost a obranyschopnost organismu. Echinaceu můžete používat, pokud chcete zvýšit imunitu, právě v období nachlazení a chřipek. Je tedy ideální na chřipku, virová a bakteriální onemocnění a k posílení imunity. Též působí proti bakteriím a plísním, proto se může uplatnit, pokud vás trápí opar, zánět dásní či infekce močových cest.

Muškát

Z muškátu se opět využívá kořen. Obsahuje velké množství látek, které působí protibakteriálně. Tyto látky znemožňují bakteriím a virům přichytit se na buňky sliznice dýchacích cest a tím podporují rychlejší uzdravení. Muškát stimuluje imunitní systém a brání v rozmnožování bakterií. Je dobré muškát užívat při infekci horních a dolních dýchacích cest, protože zlepšuje vykašlávání. Dále je možné jej využít při akutní a chronické infekci ucha, nosu, krku. Pokud máte chřipku nebo jste nachlazená, rychleji se uzdravíte.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu, Autor: Omar Franco

Říjen 11th, 2012 redaktor: