V 70. letech se vaginálním zánětům říkalo „džínová nemoc“. O číslo menší džíny však nejsou jedinou příčinou zánětů. Mezi další spouštěče zánětů patří nejen prádlo z neprodyšných a syntetických materiálů, ale také například oslabená imunita, nevhodná hygiena nebo časté užívání antibiotik.
Zánět je velmi složitá reakce živého organismu na poškození, infekci či jiné podněty zvenčí. Může jím být postižen každý orgán lidského těla. Projevy zánětu jsou různé, většinou spojené s bolestí, případně otokem či zarudnutím postiženého místa. Pokud se zaměříme na vaginální záněty, tak nejčastějšími jsou:
Pokud trpíte potížemi jako výtok, svědění či pálení nebo bolestmi v podbřišku, nejspíše se trpíte vaginálním zánětem. ”Při těchto příznacích je nejvhodnější navštívit gynekologa a poradit se o nejefektivnější léčbě, protože úspěšná léčba začíná správnou diagnózou,” uvádí MUDr. Miluše Mouková ze zlínské nemocnice Atlas. Lékař vám předepíše antimykotika či antibiotika v podobě vaginálních tablet nebo krémů či tablety k polykání. “I v případě, že se vám brzy uleví, léčbu vždy dokončete. Nedoléčený zánět má sklony k recidivě (opakování) a může vést k chronickým potížím, což platí zejména u kvasinkových zánětů. V případě časté recidivy je potřeba přehodnotit celkový životní styl, stravovací návyky i způsob oblékání. Je třeba se vyvarovat zejména syntetického a těsného oblečení i jednorázového vysokého příjmu cukrů,” dodává MUDr. Miluše Mouková.
Součástí přirozeného poševního prostředí jsou laktobacily, které udržují poševní rovnováhu. Pokud dojde k jejich úbytku, přemnoží se škodlivé bakterie. Také nesprávná hygiena intimních partií – nejen nedostatečná, ale i nadměrné používání parfemovaných mýdel a sprejů může způsobit zánět. Pokud užíváte antibiotika nebo máte oslabenou imunitu, riziko zánětu se zvyšuje, proto je důležité dbát zejména na prevenci. “Preventivně působí například vaginální tablety Feminella Vagi C, které okyselují vaginální prostředí. Tímto potlačují množství choroboplodných bakterií a následně podporují růst užitečných laktobacilů,” říká MUDr. Miluše Mouková. Další informace o vaginálních zánětech můžete nalézt například na webových stránkách http://www.zenskezanety.cz/.