Děti a stravování

Právě nyní, kdy vaše děti začaly opět chodit do školy řešíte, co budou během dne jíst a jaké svačiny do školy jim připravit?  Skladba stravy pro děti je zejména během dospívání velice důležitá. Dá se s určitostí říci, že to, co si vaši nejmladší členové rodiny během dětství vybudují, to si pak nesou sebou do dospělosti, kde se jim to vrátí.  Právě u dětí je nutné dbát na dostatečný přísun nutričních látek, minerálů, vitamínů…to jistě všichni moc dobře víme.  Jenže praxe je mnohdy zcela jiná. Přinášíme vám proto jedinečné tipy, které jsou k nezaplacení.

Neduhy českých dětí

Bohužel již i u našich českých dětí můžeme pozorovat řadu nevhodných stravovacích návyků, které sebou přinesly rychlá občerstvení, tučná a sladká jídla apod. a nepravidelný režim.  Děti mají nepravidelný jídelní režim, vynechávají jídla, pijí nevhodné nápoje, jako jsou Coca-Coly, Kofoly, sladké limonády apod. Příjem ovoce, zeleniny a mléčných výrobků je nízký a s tím souvisí i nedostatečný příjem vlákniny, vitamínu C a vápníku. Špatná strava má vliv na to, že můžeme spatřit stále více obézních dětí.

Zejména dospívající dívky drží diety

Ačkoli je stále více dětí obézních, najdou se mezi nimi takové, které drží nejrůznější diety či se chtějí alternativně stravovat. Zejména pak dospívající dívky, které touží v tak problematickém věku po štíhlé postavě. Diety, vegetariánství, veganství, makrobiotika rozhodně pro děti vhodné nejsou. Mohou přinést řadu rizik a způsobit zdravotní problémy.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Toto přísloví platí zvláště pro stravu. Strava dětí by se neměla podceňovat. Právě v dětství si děti vytvářejí a také upevňují stravovací návyky a ty pak ve své dospělost stěží mění. „Značným problémem dětské populace je nárůst nadváhy a obezity. Její nebezpečí spočívá především v jejím přetrvání do dospělosti a ve vazbě na zdravotní komplikace, kterými jsou např. diabetes mellitus (cukrovka 2. typu, hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo ortopedické a psychologické problémy.“ objasňuje paní PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., která je odbornicí projektu Bílé plus. Naučte děti jíst zeleninu a ovoce, místo sladkostí, hranolků a hamburgerů! Připravte jim pestrý a barevný salát a podávejte jej hravou formou.

Desatero „zdravého školáka“

Ptáte se tedy, jak by měla vypadat strava vašeho školáka či školačky, aby byla vyvážená, plnohodnotná a nepřinášela zmíněná rizika? Možná si to ani neuvědomujete, ale zaměřit byste se měli nejen na vaše dítě, ale na celou rodinu. A právě pro vás přinášíme desatero, podle kterého byste se měla řídit.

  1. Snažme se, aby měly vaše děti pestrý jídelníček – strava by měla být bohatá na obilniny a výrobky z nich.
  2. Klaďte důraz na příjem ovoce a zeleniny –  ideální jsou 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce.
  3. Ve stravě nesmí chybět zdravé tuky, množství tuku však sledujte, přičemž rozhodně omezte příjem uzenin a tučného masa.
  4. Dětem dopřejte mléko a mléčné výrobky. Upřednostněte polotučné, sýry do 30 % tuku v sušině, přírodní sýry.
  5. V dětské výživě má být dostatek kvalitních bílkovin. Dobrými zdroji je libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny.
  6. Se solí buďte opatrná. Hotové pokrmy již nedosolujte a svým dětem nedávejte slané pochutiny ani instantní potraviny, jako jsou polévky, či nudle.
  7. Totéž platí i pro cukr. Dodržujte střídmost ve sladkostech a slazených nápojích.
  8. Důležitý je pitný režim – alespoň 1,5 l/ den čisté vody.
  9. Není dobré, když necháte děti hladovět ani přejídat.
  10. Poslední pravidlem je – učte děti zdravému způsobu života svým vlastním příkladem.

Nejen strava, ale i pohyblivá aktivita má vliv na zdraví a růst vašich dětí. Takže jim dopřejte dostatek aktivního pohybu. U počítače či televize by děti neměly strávit více jak 2 hodiny denně.

Více na www.bileplus.cz.

Září 10th, 2012 redaktor: