Máte doma péřové deky, peřiny nebo spacáky? Pokud ano, určitě jste se už zamysleli nad tím, jak byste je mohli vyčistit bez toho, aniž byste s nimi museli běhat do čistírny. Už teď vám prozradíme, že to jde, ale má to i svá úskalí. V domácích podmínkách si s čištěním peří hravě poradíte, avšak jen u menších věcí.
Neexistuje nic příjemnějšího než se za chladného večera zachumlat do měkkých nadýchaných duchen z peří. Léty prověřený a oblíbený materiál si díky své struktuře a jedinečným vlastnostem získal věhlas už dávno, proto není divu, že všichni chtějí udržet péřovou náplň jako novou co nejdéle.
Každý však volí jinou taktiku. Jedni se snaží pečovat o peří doma a druzí posílají peří do čistírny. Co je lepší a jistější? To záleží na stupni znečištění a také na tom, jak velký váš péřový kousek je. Oba způsoby v sobě totiž skrývají výhody i nevýhody.
Stejně jako všude, i mezi čistírnami se také dají najít horší i lepší. U těch horších by se vám věci nemusely vrátit v takovém stavu, jaký očekáváte. To se děje především tam, kde používají příliš agresivní přípravky, které ničí charakteristické vlastnosti peří (tepelná izolace, vodoodpudivost), čistí peří pouze od mechanických nečistot (bakterie, plísně a roztoči zůstávají netknuti). Nevhodné a nekvalitní přípravky také způsobují slepování peří k sobě, postupné nabalování a vznik tvrdých hrudek, kvůli vlivu statické elektřiny.
Pokud si lámete hlavu, jak účinně vyčistit malý politý polštářek, pak pro vás máme potěšující zprávu. Takový kousek můžete vložit bez obav do pračky, zapnout nejúspornější program (nízká teplota) a při ždímání otáčky nastavit na maximum. Pak už jen stačí polštářek při sušení průběžně pořádně protřepávat, aby se peří slepené k sobě opět oddělilo. Některé pračky mají k tomuto účelu i speciální programy.
Stejně můžete prát i bundy, kde jde však riziko, že se materiál nahrne jen do jedné části bundy. Vždy používejte speciální přípravky na praní peří, aby se materiál nesrazil v jedné části, a vložte do bubnu pračky 2–3 tenisové míčky. Ty předem vyperte, aby nepouštěly chlupy.
Prací prostředek z věcí je potřeba dostat opravdu důkladně, čím více propláchnutí, tím lépe. Přidejte klidně několik máchání. Pokud jste zvyklí oblečení po vyprání dát do sušičky, tak v případě péřových výrobků na to zapomeňte. I když moderní sušičky disponují programy se studeným vzduchem, jejich použití se ani tak nedoporučuje.
Větší věci se ale doma čistí dosti obtížně, zvolit vhodnou čistírnu je ideální už kvůli pohodlí. Obvykle se v čistírnách z přikrývek peří vybere, vyčistí parou a suchým vzduchem a buď vrací zpět do původního obalu, nebo se čisté peří vloží do obalu nového. Pokud tedy potřebujete vyprat prošívanou deku, můžete se spolehnout, že se vrátí prošitá. V případě, že po novém sypku netoužíte, vyberte si čistírnu, která umí vyčistit peří i bez toho, aby se z obalu muselo peří vyjmout. Péřové polštáře a přikrývky se tak čistí v celku, bez párání i šití.
Čistírnu peří vždy vybírejte pečlivě a zajímejte se o to, jakým způsobem peří čistí a jaké používají prostředky. Když se rozhodnete poslat péřové deky a polštáře do čistírny, nemusí vás trápit ani to, jak je tam dopravíte. Cleany.cz si u vás vše vyzvedne a čisté zase doveze zpět.