Prevence rakoviny a úloha potravinových doplňků v boji s touto nemocí

Zhoubná onemocnění – s výjimkou geneticky podmíněných forem rakoviny – jsou civilizační choroby. S rozvojem společnosti, technologií a znečištění stoupá i jejich výskyt. Jsme v  dlouhodobém stresu, fyzikálním, chemickém, nutričním i biologickém, kdy čelíme tzv. onkogenním virům, které mohou stát za vznikem rakoviny. To vše doprovází každodenní shon, práce pod tlakem a interpersonální konflikty. Tyto civilizační vlivy působí komplexně a mohou vést k fatálnímu zvratu normální buňky v buňku nádorovou. Důležitá je proto prevence.

Jaké jsou nejdůležitější principy prevence?

  • 1) Dostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku. „Obsahují fytochemické látky ze skupiny polyfenolů a flavonoidů, které mají protinádorové účinky. Denní dávka by měla odpovídat poměru 2 : 1 ve prospěch zeleniny. Pro 70 kg člověka tedy alespoň 500 g zeleniny a 200 g ovoce za den. Významný je princip duhy, tj. zastoupení zeleniny všech druhů a barev, a to pokud možno z ekologických zdrojů,“ říká gastroenterolog a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.
  • 2) Redukce tučných a sladkých nutričně chudých jídel. Obsahují minimum vitamínů a minerálů a fytochemické látky neobsahují vůbec. Přednost by měly mít rostlinné tuky z oliv či ořechů, eliminovat bychom měli rizikové formy úpravy (smažení a grilování). Významný protinádorový potenciál mají ořechy, rajčata, brokolice, hlávkové zelí, česnek, cibule, kurkuma, zelený čaj, červená řepa, ale i kvalitní kakao či hořká čokoláda.
  • 3) Dostatek pohybu je velmi důležitý – námaha snižuje vnímání stresu, zlepšuje psychickou pohodu a díky tomu i funkci imunitního systému.
  • 4) Podstatné je vyvarovat se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. Obojí jsou silně rizikové faktory vzniku nádorového bujení.
  • 5) „Potravinové doplňky představují v prevenci i v léčbě rakoviny významnou podporu. Vhodné jsou neslazené přírodní vitamínové koncentráty či imunonutriční houby, například reishi. Látky v ní obsažené stimulují imunitní systém a skupinu triterpenoidů, které jsou schopny likvidovat nově vzniklé nádorové buňky. Kapsle Reishi Plus společnosti LR Health & Beauty chrání buňky před oxidačním stresem, přispívají k normální energetické látkové výměně, funkci cév a v neposlední řadě snižují únavu a vyčerpání. V Japonsku a Číně je reishi schválený lék užívající se jako významný doplněk onkologické léčby u řady nádorových onemocnění. Kvalitní prevenci představuje i aloe vera s více než 200 účinnými látkami. Důležitá je vždy kvalita zpracování a garance obsahu účinných látek v každém produktu,“ vypočítává MUDr. Pavel Hanzelka z LR Health & Beauty a dodává: „Potravinové doplňky nejsou léčiva a nenahrazují klasickou léčbu, mohou ale posílit prevenci i samotný boj se zákeřnou nemocí. Složení a kombinaci potravinových doplňků bychom měli vždy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.“

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Hanzelkou, gastroenterologem a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty.

Září 25th, 2018 redaktor: