Jakou šatní skříň vybrat a jak rafinovaně využít její vnitřní prostory?

V každé domácnosti je zapotřebí mít dostatek úložného prostoru, zejména pak na oblečení a nejrůznější doplňky. Zejména my něžné polovičky, které milujeme nakupování, oceníme každičké místečko, kde budeme moci uložit své nové hadříky. Jste na tom podobně? V tom případě se jistě shodneme na tom, že pořádně velká a prostorná šatní skříň je splněným snem každé ženy. Jaká je ta ideální?

Na co se soustředit před nákupem šatní skříně?

Pořídit novou šatní skříň dnes není problém. Na našem trhu je k dostání nespočet různých druhů a modelů. Nicméně vybrat tu správnou a vhodnou do vašich domácích podmínek může být oříšek. Položte si proto před nákupem tyto otázky:

  1. Budu skříň používat pouze na oblečení? Anebo bude nezbytné zde ukládat i jiné věci, např. sportovní potřeby, pomocníky v domácnosti apod.?
  2. Zvolím šatní skříň dvoudveřovou, třídveřovou nebo čtyřdveřovou? Tato volba úzce souvisí s místem, které je k dispozici, a také s počtem sektorů uvnitř skříně.
  3. Jakému otevírání dát přednost? Klasickému do prostoru? Nebo bude lepší šatní skříň s posuvnými dveřmi?
  4. Jak budu ukládat do skříně oblečení? Složené či na ramínkách?
  5. Jakou výšku skříně si můžu dovolit? Dosáhnu do nejvyšších polic i bez použití schůdků či stupínků?
  6. Jaký vyberu materiál? Mohu si dovolit dražší variantu nebo se musím držet při zemi? S materiálem samozřejmě souvisí i životnost tohoto nábytku.

Zamyslete se nad těmito body, jež vám výběr vhodného typu šatní skříně bezesporu ujasní. Je třeba zdůraznit, že většina lidí se při výběru nábytku orientuje pouze na základě designu a trendů a nebere v potaz aspekty užívání. Moderní je sice v současné době bílá šatní skříň, ale nemusí být vždy tou nejlepší variantou do každé domácnosti. Stejně tak je důležité vnitřní uspořádání, které přispívá k praktičnosti a přehlednosti a úzce souvisí s časovou úsporou.

Co vnitřek skříně?

K vnitřnímu vybavení skříní se řadí nejrůznější součásti, jako jsou výklopné tyče, výsuvné věšáky, drátěné programy, proutěné koše, plastové boxy, výsuvné police, zásuvky a speciální držáky na kravaty, šperky, pásky a další módní doplňky.

Jak správně uspořádat věci v šatní skříni?

Ve fázi, kdy už máte jasno, co je v případě vhodné šatní skříně důležité, podívejte se na tipy, jež vás naučí rafinovaně využívat vnitřní prostory.

Tip. 1 – Nejpoužívanější věci mějte po ruce

Oblečení, které často nosíte, ukládejte dopředu ideálně do výšky očí (70 – 180 cm). Nedávejte jej na dno skříně, přičemž byste se museli neustále ohýbat.  Anebo naopak do horních polic, kde už máte problém dosáhnout.

Tip. 2 – Sezónní oblečení schovejte

S tipem číslo jedna souvisí tip druhý. Méně používané a sezónní věci uložte do zadních prostor skříně či vrchních polic, které obvykle nemáte ve výšce očí.

Tip. 3 – Bundy, kabát a svrchní oblečení oddělte

Svrchníky obsahují nečistoty z venkovního ovzduší a mohou být kontaminovány toxickým spadem. Proto není dobré, když se dostanou do oděvů, jež přichází do styku s holou kůží na intimních a citlivých partiích. Kožichy a bundy pověste na ramínka a umístěte je do skříně tak, abyste zabránili jejich vzájemnému otěru.

Tip. 4 – Použité vs. čisté a vyprané

Řadu oblečení vrátíme do skříně, i když jsme jej měli zrovna na sobě, ale není nutné tento oděv ihned prát. Nicméně může být opět kontaminované z venkovního prostředí. Nošené a čisté prádlo by tedy mělo být oddělené. Vyčleňte si ve skříni oddíl pro již nošené oblečení a ukládejte jej vždy zde.

Tip. 5 – Boty úplně jinde nebo v pytli

Není vůbec vhodné ukládat oděv a boty do jedné společné skříně. Buď si pořiďte větší botník, který bude v předsíni, nebo v nejhorším případě boty vždy očistěte a vložte do krabice či pytle. Ty lze schovat do jedné části šatní skříně.

Tip. 6 – Spodní prádlo chraňte

Spodní prádlo je kapitolou samo o sobě. Vzhledem k tomu, že je ve styku s holou kůží, je dobré ho chránit jak před prachem a alergeny ze svrchníků, tak z místnosti. K uložení využijte plastové boxy, koše nebo zásuvky.

Listopad 28th, 2017 redaktor: