Jak vyzrát na úvěr a ještě ušetřit?

Přemýšlíte o koupi auta či nové výbavě do bytu? Nebo si jen chcete pořídit něco, po čem už dlouho toužíte, ale potřebné finance bohužel překračují rámec vašeho rozpočtu? Pokud zvažujete situaci vyřešit půjčkou a máte malé, nebo žádné zkušenosti s úvěrovými společnostmi, připravili jsme pro vás několik méně známých rad a tipů. Díky nim se v nepřeberném množství nabídek nejenom lépe zorientujete, ale můžete ještě ušetřit.

Nejnižší úroková sazba ještě nezaručí nejvýhodnější půjčku

Jen málo lidí, kteří si chtějí půjčit, ví, že výše úrokové sazby není totéž, co RPSN. Pokud budete posuzovat půjčku pouze podle nízké úrokové sazby, může se vám stát, že si nevšimnete například fixace výše této sazby na určité období, anebo dalších nákladů a poplatků spojených s půjčkou. Proto je výhodnější sledovat tzv. RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Ta udává číslo, které má umožnit spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru.

Ve dvou jde všechno lépe

Pokud máte obavy, jak sami zvládnete splácení, porozhlédněte se po možnostech tzv. partnerských půjček, které si můžete vzít a splácet společně s manželem či partnerem. Navíc – díky takovýmto typům půjček nejenom rozložíte míru vaší zodpovědnosti a snížíte riziko neschopnosti splácet, ale dosáhnete i na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz.

Poplach není na místě

Téměř každý ví, že před podpisem smlouvy o půjčce je dobré si vše pečlivě přečíst, promyslet a nebát se zeptat na případné nejasnosti. Pokud se však přeci jen stane, že si pár dní po podpisu uvědomíte, že vaše rozhodnutí bylo unáhlené, nezoufejte – do 14 dnů můžete od smlouvy bezplatně odstoupit – a to i v případě, že vám poskytovatel půjčky bude tvrdit opak!

Zjišťujte nové možnosti

Podobně jako u nákupu dovolené nebo elektroniky, je dobré se i v případě půjček porozhlédnout na trhu a porovnat konkurenční nabídky. Možná budete sami překvapeni, jaké akce nebo novinky objevíte. Kromě různých sezónních nabídek či odměn za převod půjčky mohou být zajímavé i zvýhodněné půjčky pro studenty nebo novomanžele. „Například prostřednictvím Novomanželské půjčky dosáhnou partneři do dvou let od svatby na výrazně nižší úrok a mohou si společně půjčit i více peněz,“ vysvětluje Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Kalkulačky vám pomohou

Pro rychlejší orientaci můžete použít tzv. úvěrovou kalkulačku, která vám předem spočítá úrokovou sazbu, RPSN a výši splátek na konkrétní zadanou částku a délku splatnosti. U větších poskytovatelů si tak v klidu můžete předem spočítat podmínky úvěru a vyzkoušet různé kombinace. Určitě zjistíte, že náklady na úvěr jsou obvykle pro různé částky a doby splácení jinak vysoké a že vhodnou volbou výše úvěru a doby splácení můžete na úvěru jednoduše ušetřit až několik tisíc korun.

Důležitá rada – dejte přednost solidnímu poskytovateli před nejlevnější nabídkou

Vedle všech výše zmíněných tipů je dobré se zaměřit i na společnost, jejíž nabídka vás nejvíc oslovila. Zbystřete, pokud se nebude zajímat o vaši stávající finanční situaci, úvěrovou minulost, ani výši příjmů. I přesto, že se vám mohou zdát podmínky úvěru u takové společnosti výhodné, porozhlédněte se raději jinde. Je především ve vašem vlastním zájmu, aby se poskytovatel úvěru zajímal o to, zda jste schopni půjčku splatit či nikoli.

Červen 16th, 2016 redaktor: