Alergikům právě nastává „smrkací“ období

Radost z jarního období kvetoucích stromů, pučící trávy a zelenajícího se okolí nesdílejí lidé trpící alergickou rýmou resp. alergií. Příznaky jako kýchání, vodnatý výtok, ucpaný nos, svědění v nose či pálení očí je budou pronásledovat několik dalších měsíců. Příchod jara je spojen s alergickou rýmou pro čtvrtinu Čechů. Rozkvétající příroda přináší první jarní alergeny, jako je bříza, následují další dřeviny, pak pyly trav či plevelů.

Takto nepříjemně alergie pacienty obtěžuje, snižuje jejich pracovní výkonnost, v noci přináší potíže se spaním. Lékárny se v tomto období začínají plnit nájezdy alergiků, kteří nakupují zásoby nosních kapek a papírových kapesníků. Alergickou rýmu spouští vdechnutí alergenu. Předurčuje k ní většinou genetická dispozice. Podle délky trvání hovoříme o sezónní a v horším případě o celoroční alergické rýmě. Situaci někdy komplikuje fakt, že řada alergiků si léčbu ne vždy správně ordinuje sama za pomoci volně prodejných léků, anebo se neléčí vůbec. Přiznejte se, nejste náhodou podobný případ?

„Závisláci“ na nosních kapkách

Problémy v léčbě způsobuje často nesprávné používání nosních kapek s obsahem tzv. dekongestantů. Účinná látka (tzv. dekongestant) odstraňuje otok nosní sliznice a nos se stává znovu průchodným. Při nadměrném nebo velmi častém používání je zároveň příčinou vzniku tzv. závislosti na nosních kapkách (obecně sanorinismus), která se projevuje jako znovu začínající klasická rýma – sliznice zduří, nos se opět ucpe a stane se neprůchodným. Často je doprovázena bolestí hlavy popř. závratí.

Funkce nosní sliznice – zázračná kyselina hyaluronová

Nosní sliznice zajišťuje filtraci, zvlhčování a zahřívaní vdechovaného vzduchu. Průtok vzduchu, pobyt v klimatizovaných místnostech a především nesprávné používání nosních kapek nosní sliznici vysouší. Pro její správné fungování je důležité pokrytí tenkým ochranným filmem tvořeným kyselinou hyaluronovou produkovanou buňkami nosní sliznice. Tento přirozený film ochraňuje nosní sliznici. Jen zdravá nosní sliznice dokáže zabránit vstupu další infekce do nosu.

„Pro zvlhčování sliznice lze použít preparáty obsahující kyselinu hyaluronovou. V některých přípravcích je kyselina hyaluronová speciálně zpracována do formy esteru a tato pevná chemická vazba ji chrání před štěpením endogenními enzymy přítomnými na nosní sliznici, čímž se prodlužuje její setrvání a působení na nosní sliznici“ uvádí profesor Ivo Šlapák z Kliniky dětské otorhinolaryngologie, LF MU a FN Brno v odborném časopise pro lékaře specialisty. To je případ přípravku Tantum Protect, který je ideálním doplňkem například při používání nosních kapek nebo intranazálních steroidů, jejichž nežádoucím účinkem je vysychání nosní sliznice, tvorba stroupků, štípání či pálení v nose.

Jak řešit závislost?

Řešení závislosti se liší u každého člověka. Jako první se musí nosní kapky vysadit. Oteklou sliznici je nutné zvlhčovat například pomocí nosního spreje či gelu Tantum Protect, který maximálně zvlhčí, zhojí a zregeneruje nosní sliznici. Obnoví tak normální funkci nosu. Abstinencí (bez nosních kapek) a regenerací (Tantum Protect) by se sliznice měla navrátit do původního stavu. Pokud k tomu nedojde, vyhledejte pomoc lékaře, který přesně určí, jaké další léky jsou potřeba ke zvládnutí potíží.

Duben 11th, 2013 redaktor: