Správná prevence a pomoc z přírody ochrání před podzimními neduhy

Cesta v tramvaji, neumyté ruce, nemocní kolegové – to vše jsou rizika, která mohou způsobit, že nás nemoc přemůže a budeme se potýkat s nachlazením, chřipkou či kašlem. Ač nejde o vážná onemocnění, dokáží pěkně znepříjemnit život. Zejména v podzimním období na nás mohou tyto nemoci čekat v podstatě na každém kroku. Jak poznat, o jaký typ kašle se jedná? Které bylinky vám pomohou? A kdy se vydat k lékaři? Na to se zaměříme dnes.

Důležitá je prevence – myjte si ruce

Na prevenci si vzpomeňte dříve, než vás začne bolet v krku. Obzvláště v období, kdy se nachlazení a chřipka vyskytují nejčastěji, je třeba dbát na dostatečnou hygienu. Tolik omílaná zásada pravidelného mytí rukou má své opodstatnění – významně snižuje možnost infekce a přenosu virů. Existují různé dezinfekční prostředky, přesto dostatečné omytí mýdlem a teplou vodou splní svůj účel. Ruce myjte pod tekoucí vodou nejlépe po dobu 20 vteřin.

Oblečení – nehleďte jen na vzhled, ale i na funkčnost

Správné oblékání hraje v předcházení onemocnění významnou roli. Oblékejte se tak, aby vám nebylo zima, ale také tak, abyste se zbytečně nepotili. Vrstvené a speciální oblečení není určeno pouze pro vrcholové sportovce do vysokohorských podmínek. Pokud se chystáte sportovat, zajistí vám termoprádlo pohodlí, které potřebujete. Termoprádlo zajistí termoregulaci a zajistí tepelný komfort odvodem vlhkosti do vnější vrstvy oblečení, ze které se odpařuje.

Přetopené či klimatizované místnosti tomu přidají

Dalším faktorem negativně ovlivňujícím naši imunitu je pobyt v přetopených nebo klimatizovaných místnostech. Suchý vzduch zvyšuje náchylnost k nákaze a vysušuje sliznice. Především v aktuální topné sezóně je vhodné používat zvlhčovače vzduchu, kterých je na trhu nepřeberné množství. Ulevíte nejen sliznicím, ale zajistíte si i klidnější spaní.

Jak vyzrát na kašel?

K prvním známkám potíží patří suchý kašel, který je velmi nepříjemný a pacienta vysiluje. K jeho tlumení se používají tzv. antitusika. Antitusika rozdělujeme na kodeinová s mírnými analgetickými vlastnostmi, která snižují střevní peristaltiku, ovlivňují bdělost, centrum pro kašel i dechové centrum. Dále nekodeinová antitusika, která tlumí pouze centrum pro kašel, dechové centrum neovlivňují a nenesou riziko závislosti. Mezi ty patří například přípravek Levopront s léčivou látkou levodropropizin, jehož podání je dále doprovázeno antialergickými a antibrochospastickými účinky. Po několika dnech přechází suchý kašel do kašle vlhkého. U vlhkého kašle však již nepoužíváme tlumící prostředky, ale naopak používáme tzv. expektorancia určená k podpoře vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

I dětem lze podávat tlumící prostředky, které kašel zaženou

Neodmítejte však ani pomoc z přírody, níže uvádíme pár tipů, které na podzimní neduhy jistě zaberou:

Jitrocel

Je ideální bylinkou na neduhy podzimu. Při bolesti v krku je možné použít nálev z jitrocele také jako kloktadlo.

Podběl

Podobně univerzálním pomocníkem je také podběl. Je využíván při zánětech horních cest dýchacích, pro odkašlávání a k potlačení zánětů. Díky svým dezinfekčním a protizánětlivým účinkům je podběl používán v podobě nálevů, často se vyskytuje v různých čajových směsích. Čaj z podbělu také přispívá k uvolňování hlenů, a tím usnadňuje vykašlávání.

Zázvor

Zázvor vyzraje na bacily a oslabenou imunitu. Kořen zázvoru má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Zázvor je však velmi silný a ostrý, malým dětem jej tedy podávejte v malých dávkách v podobě šťávy, kdy zázvor nastrouháte a šťávu vymačkáte.

Tymián

Tymián nebo-li penicilín chudých je nejen známým kořením, ale také významným pomocníkem při kašli a nachlazení. Je to zabiják baktérií, zbavuje tělo hlenů a křečí. Tymián je taktéž vhodný pro přípravu čaje, můžete jej použít rovněž při inhalaci nebo jako kloktadlo.

Listopad 12th, 2013 redaktor: