I vaše ruce trpí při domácích pracích

shutterstock_127210874Nedávný průzkum společnosti Medicom International zjišťoval, jak ženy o své nehty pečují a co jim na nehtech nejvíce vadí. Ženy o své ruce pečují v průměru jednou do týdne a svým nehtům dopřávají péči v podobě výživy i vitamínů. Často si však neuvědomují, jak jednoduše může být jejich snažení zmařeno.

Jak ženy a dívky o své nehty pečují?

20 % respondentek uvedlo, že používá výživný lak, 13 % výživný olej a 14 % pro zlepšení kvality nehtů užívá doplňky stravy. 33 % dotázaných se snaží používat odlakovač bez acetonu a 47 % si ruce pravidelně krémuje. Jen 15 % žen však při práci se saponáty pravidelně používá ochranné rukavice. Saponáty však výrazně přispívají k vysušování pokožky rukou i nehtů. Všechna předchozí péče tak může přijít rychle nazmar působením škodlivých látek a vysoušením pokožky a nehtů.

 

Výsledky výzkumu znázorněné v grafu

Výsledky výzkumu znázorněné v grafu

Mýdlo a saponáty – nepřátelé hebkých rukou a pevných nehtů

V péči o pokožku hraje důležitou roli hodnota pH. Vrchní vrstva zdravé kůže má přirozeně kyselé pH 5,5. Přestože si to často nepřipouštíme, nejen kontakt se silně kyselou nebo zásaditou látkou může naši pokožku poškodit. Také mýdlo, saponáty i některé agresivní kosmetické prostředky mohou na naší pokožce po nějaké době natropit pořádnou neplechu. Mýdlo zvyšuje pH pokožky, což může způsobit její vysušování, ztrátu pružnosti a rychlejší stárnutí než je bezpodmínečně nutné. Proto se snažte vybírat mýdla šetrná s nízkým pH. Ideální je mít poblíž umyvadla krém, kterým můžete ruce po mytí ošetřit.

To platí také při dlouhodobějším máčení rukou a používání čisticích prostředků. Chemický účinek saponátu ještě zvyšuje teplá voda, ruce tím dráždí a vysušuje. Ideálními pomocníky jsou gumové rukavice, a to jak na mytí nádobí, tak při ostatních domácích i zahradních pracích.

Jak pečovat o nehty?

Také nehty vysoušením mýdlem a saponáty trpí. Pomáhá koupel v olivovém oleji a doplnění vitamínu E. Hydratační krémy či oleje (např. olivový nebo mandlový) zajistí vašim nehtům vhodnou hydrataci. V teplém oleji můžete své nehty namáčet, případně si udělat zábal a na naolejované ruce navléknout přes noc bavlněné rukavice. Na lámavé nehty vám pomůžou speciální krémy na nehty, které se vtírají do nehtových lůžek.

Lak působí nejen esteticky, ale dokáže nehty také ochránit před vnějšími vlivy. Podkladový lak zabraňuje třepení nehtů, vyrovnává nerovnosti nehtu a zabraňuje jejich zabarvení barevným lakem. Existují také pečující a vyživující laky na nehty, například speciální remineralizační a reparační lak na nehty Sililevo, který si dokáže poradit například s roztřepenými nehty i s nepříjemnou lupénkou nehtů (psoriázou).

Květen 20th, 2014 redaktor: