Do nového roku s čistým štítem

Úklid koupelnyVánoční úklid jako by nebyl – památka zůstala především po hodovnících a bujarých oslavách nového roku. Nevěšte hlavu a neplačte nad rozlitým mlékem, stačí málo a s novoročním úklidem bude ve vašem bytě opět jako v klícce. Upadlo, rozlilo se, rozmazalo se – jistě to znáte více než dobře, poradíme, jak na takové skvrny, které přes Vánoce natropili uličníci malí i ti větší.

S čištěním skvrn neotálejte

Nejlepším řešením je zbavit se skvrny hned, když na ni přijdete: co nejrychleji ji vysušte, předejdete tak možnému poškození povrchu. Nejprve vlhkou část odsajte papírovou utěrkou a pak vydrhněte. Pokud jste skvrnu objevili až po Vánocích, co naplat, s drhnutím budete mít více práce. Pro odstranění skvrn ze všech typů koberců slouží například tradiční čistič koberců Tep comfort na skvrny s mechanickým rozprašovačem.

Vosková památka

Voňavé svíčky k atmosféře Vánoc neodmyslitelně patří. A fleky po nich taky. Ale nezoufejte. Položte na skvrnu savý papír (např. kuchyňské utěrky) a jemně přežehlete (na nízkou teplotu). Po vosku nezbude ani památka.

Na červené víno se solí

Pokud se vám přihodí nehoda v podobě rozlitého vína, nasypte hromádku soli na postižené místo a počkejte do rána, co se bude dít. Sůl by měla udělat práci za vás a víno do sebe natáhnout. Ráno sůl vysajte a zbylou skvrnu vydrhněte studenou vodou. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, opakujte proces ještě jednou.

Vodní kámen si nedá pokoj

Káva nebo čaj? To jste jistě návštěvám nabídli o Vánocích častěji než kdykoliv jindy v roce. A vaše varná konvice v těchto dnech jistě dostala zabrat, proto si také zaslouží očistu. Topná spirála je hlavní místo, které ve varné konvici zasáhne vodní kámen. Naplňte konvici z půlky vodou a z půlky octem, nechte projít varem a několikrát důkladně propláchněte. Je důležité odstranit i poslední stopy po octu a – konvice bude jako nová! Pokud nemáte dostatek času a nemáte rádi ocet, rychlým a efektivním řešením je také praktické jednorázové čistidlo Luxon odstraňovač vodního kamene.

Na závěr pro vás máme pár tipů, jak nestrávit novoročním úklidem celou věčnost:

  • střídmě si určete priority, co není ve vašich silách, ani neplánujte,
  • jednotlivé činnosti vždy dokončete a nepřeskakujte k jiným,
  • začínejte od méně používaných místností, abyste si ty uklizené znovu “nezaneřádili”,
  • volte univerzální pomocníky. Pro ovládnutí prachu, špíny nebo mastnoty využijete například pěnovou Fixinelu, která je ideální zejména pro použití v kuchyni.
Leden 26th, 2015 redaktor: